Co to jest wkład własny i ile wynosi?

co to jest wkład własny
Co to jest wkład własny i ile wynosi w 2023 roku? Foto: flyingv43 via Canva.

Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest wkład własny przy kredycie hipotecznym oraz ile wynosi minimalna wpłata własna w 2023 roku, zapraszam Cię do lektury dzisiejszego wpisu na blogu finansowym.

Co to jest wkład własny (wpłata własna)

Z pojęciem wpłaty własnej lub wkładu własnego najczęściej spotkać możesz się w przypadku kredytów mieszkaniowych oraz samochodowych, a także leasingów. Za wkład własny rozumie się określony procent wartości przedmiotu, który jest celem finansowania, a który to musi wpłacić osoba zainteresowania kredytem lub leasingiem.

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt na mieszkanie o wartości 500 tysięcy złotych, a bank będzie oczekiwał 10-procentowanego wkłady własnego, oznacza to, że musisz posiadać minimum 100 tysięcy złotych, które to przeznaczysz właśnie na częściowe sfinansowanie zakupu danej nieruchomości.

WAŻNE! Komisja Nadzoru Finansowego narzuciła na banki ograniczenia, które uniemożliwiają udzielania kredytów hipotecznych na 100 procent wartości nieruchomości, co oznacza, że każdy bank będzie wymagał od Ciebie wpłaty własnej. Jakiej? Sprawdź poniżej.

Ile wynosi minimalny wkład własny?

Wysokość minimalnego wkładu własnego w przypadku kredytów hipotecznych określona została w Rekomendacji S, którą wydała bankom Komisja Nadzoru Finansowego. Wysokość minimalnego wkładu własnego w 2023 roku wynosi 20 procent finansowej nieruchomości mieszkalnej.

WAŻNE! Bank (lub SKOK), może udzielić kredytu na mieszkanie także z 10-procentowym wkładem własnym, jednak niezbędne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia (ubezpieczenia niskiego wkładu własnego).

Co może być wkładem własnym?

Mimo że większości z nas wkład własny kojarzy się wyłącznie z oszczędnościami (pieniędzmi), to wkładem własnym mogą być także:

  • nieruchomości lub udziały w nieruchomościach
  • środki zebrane w ramach oszczędności emerytalnych w III filarze (IKE i IKZE)
  • środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)
  • gwarancje / poręczenia

W przypadku poręczeń czy gwarancji świetnym przykładem będą te, których udziela Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach wprowadzonego w Polskim Ładzie kredytu bez wkładu własnego.

Total
0
Shares
1 komentarz

Komentarze są wyłączone.

Sprawdź także
Total
0
Share