Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to element Polskiego Ładu. Mimo że okazał się sporym niewypałem już na starcie, to część z banków udostępniła możliwość wnioskowania o kredyt mieszkaniowy z gwarancją BGK. Sprawdziłem, w których bankach kredyt bez wkładu własnego jest dostępny. Odpowiedź poniżej.
Czym jest i ile wynosi minimalny wkład własny w 2023?
Wkład własny to wymagany przez banki określony procent wartości nieruchomości, która ma być przedmiotem finansowania w postaci kredytu mieszkaniowego. Wpłata własna jest wymagana, a jej wysokość jeszcze kilka lat temu w dużej mierze zależała wyłącznie od polityki kredytowej banku.
Odkąd w życie weszła tzw. Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, minimalna wysokość wkładu własnego w przypadku nieruchomości kupowanych przez konsumentów wynosi 20 procent jej ceny. Oznacza to, że bank lub SKOK może udzielić kredytu mieszkaniowego w wysokości nie większej niż 80 procent ceny mieszkania czy domu.
Dla osób, które nie posiadają 20 procent ceny nieruchomości, Komisja Nadzoru Finansowego pozostawiła pewnego rodzaju furtkę, która pozwala na zadłużenie się nawet na 90 procent wartości mieszkania, jednak niezbędne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia “niskiego wkładu własnego”.
Czy kredyt bez wkładu własnego jest możliwy?
W 2021 roku rządzący przyjęli ustawę o tzw. Polskim Ładzie, która – w celu pobudzenia gospodarki po okresie pandemicznym – umożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego nawet na 100 procent wartości ceny mieszkania lub domu. Jest to tzw. Gwarantowany Kredyt Rodzinny, który wcześniej nazywano właśnie kredytem bez wkładu własnego.
Na czym polega kredyt bez wpłaty własnej?
Gwarantowany kredyt mieszkaniowy w ramach Polskiego Ładu to nic innego jak zwykły kredyt mieszkaniowy (hipoteczny), z tą różnicą, że Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli kredytobiorcy gwarancji, która zastąpi wkład własny.
Co to oznacza? Nic więcej niż to, że osoba, która skorzysta z takiego rozwiązania, będzie musiała spłacić 100 procent wartości finansowanej nieruchomości – kredyt udzialany jest bowiem na pełną wartość mieszkania lub domu.
Rozwiązanie to może nie cieszy w się jednak w ostatnim czasie zbyt dużym zainteresowaniem, a wszystko za sprawą najwyższych od dwóch dekad stóp procentowych, które dosłownie sponiewierały zdolność kredytową Polaków.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – które banki?
Przepisy dotyczące Polskiego Ładu weszły w życie z początkiem 2022 roku, jednak część dotycząca kredytu bez wkładu własnego uprawomocniła się kilka miesięcy później. Pierwsze oferty kredytów z Gwarancją BGK pojawiały się zaś w połowie 2022 roku.
Na dzień publikacji tego wpisu, kredyt bez wkładu własnego oferują:
- Alior Bank S.A.
- Bank Pekao S.A.
- BPS S.A.
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
- PKO Bank Polski S.A.
- Santander Bank
- PKO Bank Polski
Sprawdź także: Rząd szykuje nowy program mieszkaniowy “Pierwsze Mieszkanie”
1 komentarz
Komentarze są wyłączone.