Nowy program Pierwsze Mieszkanie. Dla kogo, od kiedy, jakie warunki?

pierwsze mieszkanie
Program Pierwsze Mieszkanie to kredyt na 2 procent oraz Konto Mieszkaniowe. Foto: ChaoTechin Pixabay

Program Pierwsze Mieszkanie ma umożliwić zakup nieruchomości mieszkalnej tym osobom, które nie posiadają, ani nie posiadały do tej pory praw do mieszkania lub domu jednorodzinnego. Rządzący opracowali w tej materii dwa rozwiązania: kredyt na 2 procent oraz Konto Mieszkaniowe. Co o nich wiadomo? Kiedy wejdą w życie? Kto skorzysta?

Nowy program mieszkaniowy 2023 – Pierwsze Mieszkanie

Pierwszy raz o rządowym pomyśle usłyszeliśmy w połowie grudnia 2022 roku. Wtedy też minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, poinformował, że z uwagi na utrudniony w ostatnim czasie dostęp do kredytów mieszkaniowych (wysokie stopy procentowe) rząd przygotował program, który ma w tym pomóc.

Zaproponowane rozwiązania można podzielić na dwie grupy osób. Te, które chcą kupić mieszkanie szybko oraz te, które są gotowe kilka lat poczekać.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów:

  • Konta Mieszkaniowego
  • Kredytu na 2 procent

Konto Mieszkaniowe

Konto Mieszkaniowe to zwykły rachunek oszczędnościowy zakładany w bankach oferujących rachunki oszczędnościowe dla konsumentów. Oprocentowanie konta wynosi tyle, co oferta banku, jednak plusem oszczędzających na własne mieszkanie ma być specjalny bonus od rządu.

Zgodnie z zapowiedziami ministra rozwoju i technologii, za regularne oszczędzanie na mieszkanie kwot od 500 zł do 2000 zł miesięcznie, rządzący co rok dorzucą “Premię Mieszkaniową” równą wskaźnikowi inflacji. Prócz tego, zarówno Premia Mieszkaniowa, jak i oprocentowanie konta oszczędnościowego będą zwolnione z podatku Belki.

Aby otrzymać Premię Mieszkaniową od rządu, niezbędne jest dokonanie minimum 11 wpłat w roku w kwocie od 500 zł do 2000 zł. Konto Mieszkaniowe można założyć na okres od 3 do 10 lat.

Kredyt na 2 procent

Drugim rozwiązaniem w ramach programu Pierwsze Mieszkanie jest nisko oprocentowany kredyt mieszkaniowy, do którego przez okres 10 lat będzie dopłacał rząd. Oprocentowanie kredytu ma wynosić zaledwie 2 procent. Różnica zostanie pokryta przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt na 2 procent można zaciągnąć w bankach komercyjnych, które przystąpią do rządowego programu. Aktualnie nie wiadomo, które z instytucji finansowych w Polsce zdecydują się na ten krok.

Po okresie objętym dopłatami kredyt przejdzie na oprocentowanie zgodne z warunkami umowy kredytowej. Szacuje się, że będzie to już oprocentowanie zmienne oparte o WIRON.

Program Pierwsze Mieszkanie dla kogo?

Nowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie kierowany jest do osób, które nie ukończyły 45 roku życia oraz:

  • nie posiadają i nie posiadały praw do mieszkania lub domu jednorodzinnego
  • nie posiadają i nie posiadały spółdzielczego prawa do lokalu lub domu

Zgodnie z zapowiedziami ministra, rozwiązania w ramach programu Pierwsze Mieszkanie adresowane są wyłącznie do osób potrzebujących. Nie skorzystają z niego zatem osoby, które sprzedadzą lub przepiszą na kogoś posiadaną już nieruchomość, aby otrzymać tanie finansowanie.

Od kiedy program Pierwsze Mieszkanie?

Program Pierwsze Mieszkanie ma wejść w życie już 1 lipca 2023 roku. Taką datę podał niedawno minister Waldemar Buda. Nie wiadomo aktualnie jednak kiedy pierwsze kredyty na 2 procent pojawią się w ofertach banków. Tak samo nie ma jeszcze jasnych informacji dotyczących Kont Mieszkaniowych.

Po Prostu Finanse

Total
0
Shares
1 komentarz

Komentarze są wyłączone.

Sprawdź także
Total
0
Share