Kredyt na pierwsze mieszkanie. Kiedy wejdzie w życie?

Kredyt na pierwsze mieszkanie
Kredyt na pierwsze mieszkanie. Foto: Beautiful-Moments Pixabay

Kredyt na pierwsze mieszkanie jest nową propozycją rządzących, która ma wesprzeć osoby planujące zakup nieruchomości, ale aktualna sytuacja gospodarcza im to uniemożliwia. Kiedy kredyt na pierwsze mieszkanie wejdzie w życie? Kto skorzysta? Jakie warunki?

Kredyt na pierwsze mieszkanie – podstawowe informacje

Kredyt na pierwsze mieszkanie to nowe rozwiązanie rządu mające na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych Polaków. Wraz z Kontem Mieszkaniowym stanowią filar nowego programu mieszkaniowego “Pierwsze Mieszkanie“, który ogłoszono w połowie grudnia 2022 roku.

Jak przekonywał podczas konferencji prasowej minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, program Pierwsze Mieszkanie adresowany jest do osób, które z uwagi na znaczną inflację, a co za tym idzie wysokimi stopami procentowymi, nie są w stanie zaciągnąć kredytu mieszkaniowego na rynkowych warunkach.

Czym jest kredyt na pierwsze mieszkanie?

Kredyt na pierwsze mieszkanie w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego to zwykły kredyt mieszkaniowy zaciągany w banku komercyjnym. Różnica polega jednak na tym, że przez pierwsze 10 lat spłaty rząd będzie dopłacał do oprocentowania kredytu tak, by wynosiło ono zaledwie 2 procent w skali roku.

Kredyt na 2 procent – warunki

Aby móc otrzymać kredyt na pierwsze mieszkanie z oprocentowaniem okresowo stałym wynoszącym 2 procent, niezbędne jest spełnienie określonych przez rządzących warunków. Pierwszym z nich jest wiek kredytobiorcy, który w dniu złożenia wniosku kredytowego nie może przekraczać 45 lat.

Oczywistym warunkiem jest także posiadanie odpowiedniej do kwoty kredytu zdolności kredytowej. Ta zależna jest jednak wyłącznie od posiadanych przez nas zobowiązań względem osiąganych zarobków.

Kredyt na pierwsze mieszkanie może otrzymać jedynie osoba, która:

  • nie posiada i nie posiadała praw do mieszkania lub domu jednorodzinnego w przeszłości
  • nie posiada i nie posiadała spółdzielczego prawa do lokalu lub domu w przeszłości

Od kiedy kredyt na pierwsze mieszkanie?

Zapisy ustawy regulującej działanie programu Pierwsze Mieszkanie mają wejść w życie już 1 lipca 2023 roku, o czym niedawno poinformował minister rozwoju i technologii. Oznacza to, że pierwsze kredyty na 2 procent powinny być dostępne mniej więcej w trzecim kwartale tego roku. Aktualnie nie wiadomo jednak, które banki dołączą do programu.

Po Prostu Finanse

Total
0
Shares
3 komentarze
  1. Dopóki KNF trzyma swoją rekomendację, kredyt na pierwsze mieszkanie będzie po za zasięgiem większości i tak. Do kredytu na 2 procent banki muszą doliczać 5 procent (rekomendacja KNF) + marża. Łącznie zdolność trzeba będzie liczyć na minimum 8-9 proc.

    1. A jeszcze chcą to połączyć z kredytem bez wkładu własnego. Zdolność kredytowa spadła tak bardzo, że nie mamy komu kredytów sprzedawać…

Komentarze są wyłączone.

Sprawdź także
Total
0
Share