Ile kosztuje księgowość w 2024 roku?

Ile kosztuje księgowość w 2024 roku?

Każdy kto prowadzi własną firmę wie jak bardzo ważne jest odpowiednie prowadzenie księgowości. W końcu, aby działalność była zgodna ze wszystkimi przepisami i regulacjami prawnymi, warto w swoim zespole posiadać księgową lub księgowego, który będzie sprawował pieczę nad wszystkimi wydatkami i przychodami. W związku z tym, w dzisiejszym artykule postanowiliśmy przedstawić jak kształtują się ceny usług księgowych w 2024 roku. Od czego zależy cennik usług księgowych? Ile dokładnie kosztują poszczególne usługi księgowe? Czym różni się pełna księgowość od księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w dalszej części tego wpisu.

Ile kosztuje księgowość w 2024 roku?
Ile kosztują usługi księgowe w 2024 roku?

Od czego zależy cennik usług księgowych?

Aby dobrze zrozumieć dzisiejszy artykuł musimy zacząć od bardzo ważnej kwestii. Mianowicie, aby wiedzieć ile kosztuje księgowość sama w sobie, koniecznie należy dowiedzieć się od czego zależy cennik usług księgowych. Jednakże, zanim przejdziemy do wymieniania czynników, które wpływają na wspomniany już cennik, należy pamiętać, że w ostatnim czasie ceny usług księgowych zauważalnie wzrosły, co oczywiście ma związek z inflacją, która przez ostatnie lata mocno na nie wpłynęła.

Skoro znamy już główną przyczynę wzrostu cen księgowości, czas wymienić czynniki, które wpływają na cennik usług księgowych:

 • Wielkość przedsiębiorstwa – ten czynnik wydaje się dosyć oczywisty, w końcu im większa jest firma, tym więcej dokumentów księgowych musi ona zaksięgować w ciągu jednego miesiąca, dlatego też małe przedsiębiorstwa, które generują kilkadziesiąt dokumentów miesięcznie, zapłacą mniej za księgowość niż duże firmy, które wciągu miesiąca muszą zaksięgować setki lub nawet tysiące dokumentów;
 • Branża, w której działa firma – duże znaczenie na koszt usług księgowych ma też fakt w jakiej dziedzinie działa dane przedsiębiorstwo, firmy, które operują złożonymi dokumentami, zapłacą więcej niż przedsiębiorstwa, które generują proste faktury;
 • Zakres działalności – podobnym faktorem, do tego, który przed chwilą wymieniliśmy jest również zakres działalności firmy, mianowicie im szerszy jest zakres działalności danego przedsiębiorstwa, tym więcej obowiązków księgowych musi ono spełnić;
 • Sposób opodatkowania – warto pamiętać również o tym, że różne formy opodatkowania, takie jak: podatek dochodowy PIT lub CIT, wiążą się z różnymi obowiązkami rachunkowymi;
 • Waluta dokumentów finansowych – z wyższymi opłatami za księgowość muszą mierzyć się także firmy, które operują dokumentami w obcych walutach, chociażby takich jak euro;
Od czego zależy cennik usług księgowych?
Od czego zależy cennik usług księgowych?

Stawki usług księgowych są przede wszystkim określane na podstawie tego z jaką pracochłonnością wiążę się cały proces i ile czasu on zajmuje. Dlatego też, można powiedzieć w prosty sposób, że im więcej dokumentów w ciągu miesiąca musi przerobić księgowa czy księgowy, tym większe będzie jej/jego wynagrodzenie. Oprócz tego istotny wpływ na koszt księgowości ma również fakt, czy osoba odpowiedzialna za ten proces będzie obsługiwała firmę stacjonarnie czy też zdalnie.

Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, cennik usług księgowych w dużym stopniu zależny jest od charakteru działalności. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się zatem jednoosobowej działalności gospodarczej. Mianowicie, związana jest ona z wieloma obowiązkami z zakresu księgowości i rachunkowości. W zależności od tego jaki charakter ma taka działalności oraz z jakimi zarobkami się ona wiąże, przedsiębiorca ma obowiązek wystawiać faktury, prowadzić ewidencję VAT, sporządzać sprawozdania finansowe i składać deklaracje podatkowe.

Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej
Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej możliwe jest oczywiście samodzielne prowadzenie księgowości. Jednakże, w sytuacji, kiedy podejmuje się tego osoba, która niekoniecznie miała wcześniej z tym do czynienia, księgowanie się na własną rękę może przysporzyć więcej problemów niż korzyści oraz przede wszystkim może być bardzo czasochłonne i męczące. Dlatego też zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego, które może znacznie ułatwić prowadzenie działalności. Ponadto, jest to również opłacalne ze względu na fakt, że ceny usług księgowych dla indywidualnego przedsiębiorcy są zazwyczaj znacznie niższe niż dla dużej firmy lub korporacji.

Pełna księgowość

Pełną księgowością nazywa się prowadzenie ksiąg rachunkowych. W przeciwieństwie do uproszczonej księgowości, która zazwyczaj związana jest z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, prowadzenie ksiąg rachunkowych jest najbardziej zaawansowaną metodą ewidencji zdarzeń gospodarczych mających wpływ na finanse przedsiębiorstwa. Według aktualnych przepisów, muszą ją prowadzić m.in. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które w poprzednim roku rozliczeniowym osiągnęły przychody przekraczające 9 218 200 zł (równowartość 2 000 000 euro w walucie polskiej).

Pełna księgowość
Pełna księgowość

Tak jak wspomnieliśmy, pełna księgowość dotyczy w zdecydowanej większości większy firm i korporacji, dlatego też jej cennik jest wyższy. Ponadto, warto również wspomnieć, że obejmuje ona także znacznie większy zakres obowiązków księgowych, do których należy między innymi:

 • Prowadzenie ksiąg rachunkowych;
 • Prowadzenie przychodów ewidencjonowanych;
 • Sporządzanie sprawozdań finansowych;
 • Sporządzanie deklaracji podatkowych;
 • Prowadzenie ewidencji VAT.

Jak można łatwo zauważyć, prowadzenie pełnej księgowości jest znacznie bardziej skomplikowane i złożone, w związku z czym zajmuje także znacznie więcej czasu. Dlatego też, większe firmy i korporacje rzadko kiedy samodzielnie się księgują, w zdecydowanej większość, takie przedsiębiorstwa korzystają z usług doświadczonych biur rachunkowych.

Ile kosztuje księgowość w 2024 roku?

Przejdźmy zatem do sedna dzisiejszego artykułu, to znaczy czas odpowiedzieć na pytanie: “Ile kosztują usługi księgowe w 2024 roku?”. Nie bez powodu wcześniej, w tym wpisie rozróżniliśmy jednoosobową działalność gospodarczą od większej działalności, gdyż tak jak już wspominaliśmy, w przypadku jednoosobowej działalności zazwyczaj stosuje się księgowość uproszoną, natomiast w przypadku większej działalności konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości.

Ile kosztuje księgowość w 2024 roku?
Ile kosztuje księgowość w 2024 roku?

Ile kosztuje księgowość jednoosobowej firmy?

Zacznijmy zatem od działalności jednoosobowej, w tym przypadku cennik usług księgowych wygląda znacznie lepiej i przede wszystkim przyjemniej dla oka, gdyż jest po prostu bardziej przystępny. Mianowicie, ogólny koszt prowadzenia księgowości w jednoosobowej firmie jest oczywiście zależny od liczby dokumentów, które należy zaksięgować w ciągu miesiąca. Jednakże, jesteśmy w stanie mniej więcej oszacować poglądowy koszt takich usług. Najniższy abonament za obsługę dla jednoosobowej działalności wynosi 250-300 złotych netto miesięcznie, natomiast zdarzają się oczywiście przypadki kiedy ten koszt jest większy, jednakże w zdecydowanej większości przypadków nie przekracza on 500 złotych netto miesięcznie.

Ile kosztuje pełna księgowość?

W tym przypadku, tak samo koszt usług księgowych jest zależny od liczby dokumentów, które przedsiębiorstwo musi zaksięgować w ciągu miesiąca, jednakże jest on wyraźnie wyższy ze względu na to, że pełna księgowość, tak jak wspominaliśmy, związana jest z większym zakresem obowiązków.

Najniższy abonament za obsługę pełnej księgowości może wynieść nawet mniej niż 1 000 złotych netto, jednakże taka sytuacja rzadko się zdarza, gdyż do takiej kwoty można zaksięgować około jedynie 20 dokumentów. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że większe firmy i korporacje, będą generowały 40-60 dokumentów miesięcznie, wtedy koszt usług księgowych wynosi nie więcej niż 2 500 złotych netto miesięcznie. Natomiast w przypadku naprawdę dużych przedsiębiorstw, które generują nawet 200 dokumentów miesięcznie, całkowity koszt usług księgowych może przekroczyć nawet 4 000 złotych netto miesięcznie.

Dodatkowe usługi księgowe

W obydwu wyżej wymienionych przypadkach, należy również pamiętać o tym, że niejednokrotnie zdarzy się sytuacja, kiedy trzeba będzie sporządzić dodatkowe dokumenty, które nie należą do comiesięcznych obowiązków firmy. Dlatego też, nie zależnie od tego czy prowadzimy dużą firmę, czy jednoosobową działalności gospodarczą trzeba pamiętać, że czasami trzeba być przygotowanym również na dodatkowe koszty usług księgowych. Do takich dodatkowych usług możemy zaliczyć:

 • Wypełnienie deklaracji podatkowej PIT (100-150 zł jednorazowo);
 • Sporządzenie PIT-11 pracownika (40-50 zł);
 • Przygotowanie raportu do GUS (100-300 zł);
 • Sprowadzenie sprawozdania finansowego przy pełnej księgowości (1 000 zł);
 • Przygotowanie umowy cywilnoprawnej (od 70 zł jednorazowo).
Dodatkowe usługi księgowe
Dodatkowe usługi księgowe

Podsumowanie

Podsumowując, jak przedstawiliśmy w dzisiejszym artykule, koszty prowadzenia księgowości mogą się znacznie różnić w zależności od tego jaki charakter ma nasza firma. Zdecydowanie największa różnica jest zauważalna pomiędzy prowadzeniem księgowości uproszonej przy jednoosobowej działalności gospodarczej, a prowadzeniem pełnej księgowości przy dużej firmie lub korporacji. Ponadto, bardzo duże znacznie na całokształt kosztów usług księgowych ma również to ile dokumentów dane przedsiębiorstwo musi zaksięgować w ciągu jednego miesiąca.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą można próbować oszczędzić znaczą ilość pieniędzy poprzez samodzielne księgowanie się, jednakże w przypadku prowadzenia większej firmy jest to praktycznie niemożliwe. Natomiast, całokształt prowadzenia jakiejkolwiek księgowości zawsze związany jest dużą ilością stosunkowo ciężkiej i systematycznej pracy, dlatego też bez dwóch zdań warto zdecydować się na usługi biura rachunkowego, gdyż w ogólnym rozrachunku może to przynieść wiele korzyści dla naszego przedsiębiorstwa. Koniec końców, bardzo ważne jest, aby dokładnie przeanalizować potrzeby swojej firmy i wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Przeczytaj koniecznie:

Total
0
Shares
Sprawdź także
Total
0
Share