W dzisiejszych czasach, kiedy to rynek pracy jest stopniowo przejmowany przez duże korporacje oraz zagraniczne firmy, w polskich realiach zaczynają pojawiać się zachodnio-europejskie zwyczaje. Do jednych z nich należą dobrze znane każdemu benefity pracownicze, które w naszych, rodzimych firmach funkcjonują już od dawna, jednak nigdy nie były one tak ważne dla pracowników i pracodawców jak teraz. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się 5 najlepszym benefitom pracowniczym, sprawdzimy to, które z nich są najbardziej pożądane przez pracowników oraz, które pracodawcy oferują najczęściej.
Czym są benefity pracownicze?
Zanim przejdziemy do głównego tematu dzisiejszego artykułu, czyli omówienia konkretnych benefitów pracowniczych, zastanówmy się czym tak właściwie one są?
Mówiąc najprostszymi słowami, benefity pracownicze to nic innego jak dodatkowe świadczenia pozapłacowe, które oferowane są przez pracodawcę pracownikom. Zazwyczaj znajdują się one w umowie, która jest zawierana przez wcześniej wymienione strony w momencie rozpoczynania współpracy. Istnieją różne rodzaje takich dodatków, znaczna większość z nich jest w pełni finansowana przez pracodawcę, lecz zdarza się, że niektóre są współfinansowane przez ich beneficjenta, czyli pracownika.
Jeszcze do niedawna, kiedy to w Polsce istniało znacznie mniej oddziałów największych zagranicznych firm i korporacji, benefity pracownicze nie były tak popularne jak w 2023 roku. Jednakże, nie można o nich powiedzieć, że nie istniały, natomiast ich zrozumienie wyglądało zupełnie inaczej niż teraz. Dawniej za dodatki pracownicze ludzie postrzegali telefon, bądź samochód służbowy, a nawet dostęp do darmowej kawy czy herbaty w firmowej kuchni. Dzisiaj benefity pracownicze wyglądają nieco inaczej, a do najpopularniejszych z nich należą między innymi karty sportowe, pakiety medyczne czy też dofinansowania do urlopów.
Obecnie prym na rynku pracy wiodą firmy, które potrafią w atrakcyjny sposób zachęcić swojego pracownika do efektywnej pracy. W związku z tym największe korporacje prześcigają się między sobą i w ramach walki o kandydatów do pracy proponują coraz więcej rozbudowanych pakietów benefitów pracowniczych, które z roku na rok są bardziej wartościowe oraz lepiej dopasowane do potrzeb konkretnych pracowników. Przyjrzyjmy się zatem liście 5 najpopularniejszych benefitów pracowniczych.
Praca zdalna i hybrydowa
Jeszcze kilka lat temu, przed rokiem 2020, praca zdalna czy hybrydowa nie były tak istotne dla pracowników, jak ma to miejsce teraz. Ponad trzy lata temu, kiedy to rozpoczęła się pandemia COVID-19, większość z nas unikała częstego i niekoniecznego wychodzenia z domu. Problem ten dotknął wielu pracodawców, jednak ci, którzy mogli sobie na to pozwolić, szybko wysłali swoich pracowników na pracę zdalną.
Początkowo przymus, po czasie okazał się zaletą. Po kilku miesiącach, wielu pracowników przyzwyczaiło się do pracy zdalnej i do tej pory nie wyobraża sobie tego, żeby pracować w pełni stacjonarnie. Dzięki doświadczeniu jakie przeżyło wielu pracowników biurowych w czasie pandemii, bardzo duża część z nich do tej pory chętnie korzysta z możliwości pracy z domu. W dzisiejszych czasach benefit ten stał się na tyle kluczowy, że około 70% aktywnych zawodowo Polaków twierdzi, że dodatek ten mógłby mieć wpływ na ich decyzję dotyczącą zmiany miejsca pracy.
Aktualnie, spokojnie można powiedzieć, że praca zdalna, bądź hybrydowa powoli staje się standardem, według badań oferuje ją już około 65% polskich pracodawców. Warto zauważyć też, że na rynek pracy w najbliższych latach będą wchodzić młodzi ludzie, którzy w swoim życiu mieli już do czynienia z pracą zdalną, chociażby w szkole, czy na studiach. W związku z tym większość z nich, podczas szukania pracy, prawdopodobnie zwróci uwagę na ten konkretny benefit pracowniczy.
Wsparcie kondycji fizycznej
Benefity pracownicze to bardzo szeroki temat, lecz jednak, kiedy tylko o nich pomyślimy, w zdecydowanej większości przypadków przychodzą nam do głowy takie dodatki jak prywatna opieka medyczna czy karty sportowe. W szczególności te drugie, w ostatnich latach stały się niezwykle modne i pożądane. Aktualnie aż 39% pracodawców w Polsce oferuje swoim pracownikom benefit związany ze wsparciem kondycji fizycznej, jakim w większości przypadków jest właśnie karta sportowa.
Najczęściej zdarza się, że karta ta jest w pełni finansowana przez pracodawcę, jednak, w niektórych przypadkach, kiedy w firmie pracuje naprawdę dużo ludzi, benefit ten jest współfinansowany przez pracowników, którzy wyrażają chęć korzystania z niego. Jednakże, zazwyczaj jest to koszt nieprzekraczający 50 złotych miesięcznie.
Działanie kart sportowych jest banalnie proste. W zależności od abonamentu, gwarantują nam one konkretną liczbę wstępów w ciągu tygodnia na wybrane obiekty sportowe nie tylko w mieście, w którym pracujemy. Dla przykładu, najpopularniejsza karta sportowa w Polsce umożliwia jej posiadaczom wstęp do ponad 4800 obiektów sportowych w całym, naszym kraju.
Opieka medyczna
Benefity pracownicze to nie tylko przyjemności i urozmaicenia czasu wolnego, to także niezbędne pakiety wspierające i dbające o pracowników w firmie. Jednym z najpopularniejszych i zdecydowanie wyjątkowo praktycznym dodatkiem wspomnianego typu jest zapewniona przez pracodawcę prywatna i bezpłatna opieka medyczna. Obok kart sportowych, jest to najpopularniejszy benefit pracowniczy. W naszym kraju, swoim pracownikom, oferuje go aż 43% pracodawców.
W zdecydowanej większości przypadków, opieka medyczna zapewniona przez pracodawcę polega na możliwości otrzymania bezpłatnej, podstawowej pomocy lekarskiej, ale coraz częściej zdarza się, że pracodawca gwarantuje swoim pracownikom również darmowy dostęp do lekarzy specjalistów. W ten sposób beneficjenci tego dodatku, nie dość, że oszczędzają pieniądze, mogą liczyć także na ominięcie długich kolejek, które są zmorą publicznej służby zdrowia w Polsce.
Pracujący Polacy bez dwóch zdań cenią sobie zdrowie, gdyż według badań, podobnie jak w przypadku pracy hybrydowej czy kart sportowych, wielu naszych rodaków uważa, że ten benefit wpłynąłby na ich decyzję o zmianie miejsca pracy. Dokładnie 62%, tyle Polaków potwierdza to stanowisko. W związku z tym, widoczna jest też reakcja pracodawców, którzy coraz częściej poszukują poradni oraz klinik, które chciałyby nawiązać współpracę z ich firmami, aby zapewnić bezpłatną, bądź dofinansowaną opiekę zdrowotną dla sowich pracowników.
Dofinansowania do urlopów
Wśród najpopularniejszych dodatków oferowanych przez pracodawców na pewno muszą znaleźć się dofinansowania do urlopów. Benefity pracownicze takie jak ten, nie do końca są zwykłymi urozmaiceniami naszej pensji. Jak sama nazwa wskazuje są to dofinansowania. Znaczy to tyle, że zazwyczaj pracodawca zwróci nam jedynie część kosztów naszego urlopu, a nie w całości go pokryje.
Pomimo tego, benefit taki jak ten w dalszym ciągu jest popularny i pożądany. Według badań, aż 72% pracowników w Polsce uważa, że benefit w postaci dofinansowań do urlopów wpłynąłby na ich decyzje o zmianie miejsca pracy. Dlatego też coraz więcej pracodawców, którzy bacznie obserwują tendencje na rynku pracy, decyduje się na oferowanie tego dodatku swoim pracownikom, zachęcając ich przy tym do sumiennej pracy.
Jednakże nadal musimy pamiętać, że wśród wielu benefitów pracowniczych, dofinansowania do urlopów są jednymi z bardziej kosztownych dodatków. Z tego powodu, nie każdy pracodawca może pozwolić sobie na oferowanie tego typu urozmaicenia pensji sowim pracownikom. Aktualnie z dofinansowania do urlopów może cieszyć się 24% pracujących Polaków.
Finansowanie szkoleń/kursów
Oprócz przyjemności, urozmaicenia czasu wolnego, wsparcia zdrowia i kondycji, benefity pracownicze dbają również o edukację oraz ciągły rozwój i doszkalanie się pracowników. Niezależnie od wielkości firmy, pracodawca po prostu potrzebuje aktywnego personelu, który zawsze jest chętny do poszerzania swojej wiedzy.
Jednak w tym kontekście pojawia się problem, mianowicie jak zachęcić pracowników do uczęszczania na dodatkowe szkolenia i kursy, które przecież nie są tanie? Sposób na rozwiązanie tej zagwozdki jest prosty, aby przekonać swoich pracowników do nieobowiązkowej, dodatkowej edukacji, wystarczy im ją zaoferować za darmo w godzinach pracy. Przy takim rozwiązaniu, zyskują oczywiście pracownicy, ale również pracodawcy, którzy dzięki temu posiadają stale rozwijający się personel, na którym przecież każdemu zależy.
Rozwiązanie to, jak już wspomnieliśmy, jest szczególnie korzystne dla pracodawców, dlatego też według aktualnych badań co czwarty przedsiębiorca oferuje swoim pracownikom odgórnie finansowane szkolenia czy też kursy. Oprócz tego, warto zauważyć, że rozwój ważny jest nie tylko dla pracodawcy. Wśród ludzi zastanawiających się nad zmianą pracy, jest również duża grupa, która uważa, że benefit w postaci finansowania szkoleń i kursów skłoniłby ich do podjęcia tej decyzji. Według dostępnych danych z tym stwierdzeniem zgadza się aż 70% pracujących Polek i Polaków. Właśnie dlatego, finansowanie szkoleń i kursów to benefit, o którym nie powinien zapominać żaden pracodawca.
Podsumowanie
Benefity pracownicze to niezwykle rozbudowany temat, o którym można mówić w nieskończoność. Jednakże, w dzisiejszym artykule skupiliśmy się na dokładnym przedstawieniu i opisaniu, według nas najpopularniejszych świadczeń pozapłacowych. Każde z nich, które zostało wspomniane w dzisiejszym artykule jest na swój sposób inne i indywidualne, natomiast, bez dwóch zdań, wszystkie z nich zaliczane są do dodatków kluczowych, jeżeli chodzi o zachęcanie potencjalnych pracowników do podjęcia pracy w naszej firmie.
W związku z tym, jeśli jesteś pracodawcą, po przeczytaniu tego tekstu wiesz, że benefity pracownicze są niezbędne do stworzenia atrakcyjnego środowiska pracy dla twoich pracowników. Dlatego też, jeśli jeszcze nie wprowadziłeś w swojej firmie wyżej wymienionych rozwiązań, czym prędzej to zmień, aby nie pozostać w tyle i zyskać wiele cennych rąk do pracy.
Koniecznie przeczytaj: