Finansowanie firmy. Jakie są rodzaje kredytów firmowych?

rodzaje kredytów firmowych
Rodzaje kredytów firmowych w Polsce. Foto: gradyreese via Canva.

Każdy przedsiębiorca wie, jak ważny jest dostęp do łatwego finansowania własnego biznesu. W zależności od potrzeb mogą to być pieniądze pochodzące z oszczędności, dotacje unijne, inwestycje aniołów biznesu i oczywiście kredyty bankowe. Jakie są rodzaje kredytów firmowych? Na który z nich warto się zdecydować?

Rodzaje kredytów dla firm

W polskiej bankowości występuje kilka rodzajów kredytów firmowych. Prócz indywidualnych rozwiązań finansowych, dedykowanych dużym przedsiębiorstwom, rodzaje kredytów firmowych to:

  • kredyt obrotowy
  • kredyt inwestycyjny
  • kredyt samochodowy dla firm
  • kredyt hipoteczny dla firm
  • kredyt pomostowy
  • kredyt technologiczny
  • kredyt konsolidacyjny dla firm

To, na który z nich powinien zdecydować się przedsiębiorca oraz który będzie w ogóle dostępny dla firmy, zależy od celu finansowania. Tylko jeden rodzaj kredytu firmowego jest bowiem kredytem niecelowym – takim, który można spożytkować na dowolne cele.

Kredyt obrotowy dla firm

Kredytem niecelowym, a więc takim, z którego środki można przeznaczyć na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa, jest kredyt obrotowy dla firmy. Ten rodzaj finansowania działalności gospodarczej jest dostępny w większości banków w kraju.

Aby otrzymać kredyt obrotowy, firma zwykle nie musi przedstawiać dokumentacji finansowe. Bankom wystarczą obroty na rachunku z ostatnich 12 lub 24 miesięcy. To na ich podstawie instytucje są gotowe do określenia limitu kredytu obrotowego, z którego będziesz mógł korzystać w swojej firmie.

Kredyt inwestycyjny

Kolejnym kredytem firmowym, po który często sięgają przedsiębiorcy z całej Polski, jest kredyt inwestycyjny. Ten popularny rodzaj finansowania bankowego jest typowym kredytem celowym, a więc takim, który musi zostać przeznaczony na określony w umowie cel.

Kredyt inwestycyjny może zostać udzielony na różne rodzaje przedsięwzięć, do których zaliczyć można m.in. rozbudowę infrastruktury firmowej, wejście na nowe rynki, rozwinięcie działalności czy nawet zakup nieruchomości. Kredyty inwestycyjne często wykorzystywane są także przez deweloperów, którzy rozpoczynają nowe budowy.

Aby otrzymać kredyt inwestycyjny, firma musi przedstawić biznesplan oraz wykazać zdolność kredytową. Niezbędne będzie także okazanie pełnej dokumentacji finansowej.

Kredyt samochodowy dla firmy

Jeśli celem Twojej firmy jest zakup np. samochodu, z pomocą przyjdzie kredyt samochodowy dla firm. Ten rodzaj kredytu bankowego może zostać udzielony na całą gamę różnych pojazdów. Zaliczyć do nich możemy m.in.:

  • samochody osobowe,
  • samochody ciężarowe,
  • skutery, motocykle, quady,
  • przyczepy kempingowe, kampery,
  • ciągniki siodłowe, naczepy towarowe,
  • przyczepy uniwersalne,
  • przyczepy towarowe,
  • łodzie, jachty,
  • autobusy,
  • ciągniki rolnicze,
  • koparki, ładowarki, spychacze.

Większość banków będzie oczekiwała przedłożenia dokumentacji finansowej, jednak nie tak szczegółowej, jak w przypadku kredytu inwestycyjnego. Zwykle wystarczy bilans lub/i rachunek zysków i strat. Wnioskując o kredyt samochodowy dla firmy, musisz liczyć się także z koniecznością dokonania wpłaty własnej, która może wynosić od 5 do nawet kilkudziesięciu procent wartości pojazdu.

Alternatywą kredytu samochodowego, którą często wybierają przedsiębiorcy, jest leasing pojazdów lub wynajem długoterminowy. Rozwiązania takie oferują nie tylko banki, ale także firmy niezwiązane z sektorem finansowym.

Kredyt hipoteczny dla firmy

Mimo że kredyty hipoteczne kojarzą się zwykle z finansowaniem mieszkań czy domów dla konsumentów, to kredyt hipoteczny dla firmy także jest możliwy. Tego rodzaju kredytem firmowym można sfinansować różne rodzaje nieruchomości, do których zaliczyć można np.:

  • budynki lub lokale biurowe
  • magazyny
  • hale produkcyjne
  • place i działki

Jeśli bank nie będzie zainteresowany finansowaniem określonej nieruchomości typowym kredytem hipotecznym, możliwe jest zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego na daną nieruchomość. Wiele zależy tutaj od samego banku, ale także przeznaczenia nieruchomości oraz sytuacji finansowej firmy.

Kredyt pomostowy

Dość szczególnym rodzajem kredytu firmowego jest tzw. kredyt pomostowy. Ten rodzaj kredytu bankowego dedykowany jest wyłącznie firmom, które otrzymały decyzję o przyznaniu dotacji lub dofinansowania w ramach określonego projektu, jednak wypłata środków uzależniona została od ukończenia dzieła (projektu).

Kredyt pomostowy pozwoli sfinansować prace i dokończyć rozpoczętą inwestycję, zaś spłata kredytu pomostowego zostanie dokonana z pieniędzy pochodzących z dotacji czy dofinansowania.

Kredyt technologiczny

Kredyt technologiczny dla firm to kolejny rodzaj kredytu celowego – takiego, który pozwoli sfinansować konkretne cele. Kredyt technologiczny może zostać udzielony jednak wyłącznie na opracowanie lub wdrożenie rozwiązań innowacyjnych.

Kredyt na innowacje technologiczne jest realizowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), który jest finansowany z Funduszy Europejskich. Więcej o kredycie technologicznym przeczytasz na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt konsolidacyjny dla firmy

Firmowy kredyt konsolidacyjny pozwoli na połączenie kilku zobowiązań w różnych instytucjach finansowych. Jego udzielenie uzależnione jest od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz samej polityki kredytowej banku.

Połączenie kilku kredytów firmowych w jeden pozwoli na obniżenie wysokości miesięcznych zobowiązań, zwłaszcza jeśli zostanie zastosowana jednocześnie prolongata – wydłużenie okresu kredytowania.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu, wiesz już, jakie są rodzaje kredytów dla firm i potrafisz podjąć decyzję, których z nich wybrać. Więcej o kredytach dla firm, przeczytasz na stronie głównej portalu dla przedsiębiorców bizme.pl

Artykuł przygotowany przez poradnik finansowy billfold.pl

Total
0
Shares
Sprawdź także
Total
0
Share