Czy Facebook i Instagram będą płatne?

Czy Facebook i Instagram będą płatne?

Facebook i Instagram to bez najmniejszych wątpliwości jedne z najpopularniejszych portali społecznościowych, które zawładnęły ogólnoświatowym Internetem w ostatnich latach. Korzystają z nich ludzie na całym świecie od Ameryki po Afrykę i Azję. Ich idea do tej pory była oparta na tym, że były bezpłatne i ogólnodostępne. Jednakże Meta, czyli właściciel obydwu tych portali zapowiada, że wkrótce ma się to zmienić. Czy rzeczywiście Facebook i Instagram będą płatne i czy już nigdy nie będziemy korzystać z nich tak jak do tej pory? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł, w którym odpowiemy na te pytania oraz przedstawimy na czym będzie polegał system subskrypcyjny, który wprowadzi Meta.

Na czym polega system subskrypcyjny wprowadzony przez Facebook i Instagram?

Płatne subskrypcje w dzisiejszych czas nie są niczym nadzwyczajnym, w końcu bardzo duża część z nas co miesiąc płaci abonamenty aby móc korzystać z popularnych serwisów streamingowych, dzięki którym możemy bez ograniczeń oglądać filmy i seriale czy słuchać muzyki bez reklam. Jednakże do tej pory, nikt nie spodziewał się, że system ten może zostać wprowadzony na portale społecznościowe, których głównym zamysłem jest to, aby były one ogólnodostępne i darmowe. Natomiast sytuacja ta zmieniła się o 180 stopni w momencie kiedy zarząd meta poinformował, że Facebook i Instagram wprowadzają system subskrypcyjny.

Na czym polega system subskrypcyjny wprowadzony przez Facebook i Instagram?
Na czym polega system subskrypcyjny wprowadzony przez Facebook i Instagram?

System opłat, które zostały wprowadzone na portale społecznościowe, których właścicielem jest firma Meta, jednak nie jest klasyczny i wygląda nieco inaczej niż te, które znamy z serwisów takich jak Netflix czy Spotify. Mianowicie Facebook i Instagram, tak jak do tej pory, będą darmowe dla każdego użytkownika na całym świecie, w związku z tym co zapewnia subskrypcja wprowadzona przez te portale?

Subskrypcja tych dwóch portali społecznościowych umożliwia korzystanie z nich bez uciążliwych i często pojawiających się reklam, oznacza to, że jeżeli chcemy się ich pozbyć jest to teraz możliwe, jednakże nie w każdym miejscu na świecie.

Dla kogo Facebook i Instagram mogą być płatne?

Przedstawiając tą zaskakującą zmianę należy zaznaczyć to, że Facebook i Instagram nie wprowadził systemu subskrypcyjnego na wszystkich kontynentach świata. Mianowicie opłaty związane z tymi dwoma popularnymi portalami społecznościowymi występują aktualnie tylko na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Czyli jak łatwo zauważyć system subskrypcyjny został wprowadzony przez Metę tylko na jednym kontynencie – w Europie, dlatego też sytuacja ta dotyczy również Polski.

Dla kogo Facebook i Instagram mogą być płatne?
Dla kogo Facebook i Instagram mogą być płatne?

W związku z tym, że system subskrypcyjny został wprowadzony na terenie całej Unii Europejskiej, Polacy, jako obywatele tej wspólnoty, wchodząc na nasze konta Facebook i Instagram spotkamy się z informacją dotyczącą tej zmiany. Komunikat ten jednoznacznie podkreśla, że subskrypcja ta dotyczy możliwości korzystania z usług tych dwóch portali społecznościowych bez reklam, a za razem zapewnia, że wrażenia dla użytkowników, którzy zdecydują się pozostać przy bezpłatnej wersji pozostaną takie same. Natomiast zanim przejdziemy do aplikacji, będziemy musieli zgodzić się na to, aby Meta mogła gromadzić informacje na temat naszej aktywności w celu wyświetlania nam spersonalizowanych reklam.

Warto wspomnieć także, że Meta w swoim oświadczeniu dotyczącym wprowadzenia opłat za korzystanie z ich dwóch najpopularniejszych portali społecznościowych bez reklam, podkreśla, że możliwość wykupienia tej subskrypcji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy ukończyli 18 rok życia.

Ile kosztuje subskrypcja serwisów Facebook i Instagram?

Skoro już wiemy, że subskrypcja serwisów Facebook i Instagram nie jest obowiązkowa, a korzystanie z nich za darmo, jak do tej pory, jest dalej możliwe, czas dowiedzieć się czy wykupienie rozszerzenia usuwającego reklamy jest opłacalne. Oczywiście kwestia ta jest indywidualna dla każdego, jednakże nie da się ukryć, że cena subskrypcji portali społecznościowych obsługiwanych przez firmę Meta jest zaskakująco wysoka. Mianowicie, za miesiąc korzystania z portali Facebook i Instagram bez reklam zapłacimy 59,99 zł!

Biorąc pod uwagę inne, popularne portale, oferujące system subskrypcyjny, cena ta jest zaskakująco wysoka, szczególnie, że umożliwia ona jedynie pozbycie się uciążliwych reklam, do których prawdopodobnie każdy z nas już się przyzwyczaił. Warto wspomnieć też, że aktualnie cena ta obejmuje możliwości korzystania ze wszystkich połączonych kont w centrum kont użytkownika. Co oznacza, że jeden abonament gwarantuje nam usunięcie reklam zarówno z Facebooka, jak i Instagrama.

Ile kosztuje subskrypcja serwisów Facebook i Instagram?
Ile kosztuje subskrypcja serwisów Facebook i Instagram?

Sytuacja ta jednak wkrótce ma się zmienić. Meta w swoim oświadczeniu przedstawiła już plany na przyszłość związane z nowo wprowadzonym systemem subskrypcyjnym na portalach Facebook i Instagram. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że miesięczna opłata, która na ten moment dotyczy wszystkich połączonych w centrum użytkownika kont, będzie obowiązywała tylko do 1 marca 2024 roku. Od tego dnia, każde dodatkowe konto, licząc od drugiego, będzie kosztowało kolejne 8 euro, czyli w przeliczeniu na złotówki około 35 zł. Jednak na ten moment są to tylko zapowiedzi, które meta może w każdej chwili zmienić.

Dlaczego portale Facebook i Instagram wprowadzają system subskrypcji?

Jak wspominaliśmy wcześniej, główną zaletą portali społecznościowych od zawsze była ich ogólnodostępność i to, że zazwyczaj są darmowe. Nie inaczej twierdzi też Mark Zuckerberg, czyli dyrektor generalny Meta, który sam wielokrotnie powtarzał, że nie jest zwolennikiem wprowadzania płatności na swoich portalach i uważa, że powinny one zostać bezpłatne. W takim razie, dlaczego tak właściwie Facebook i Instagram stały się w pewnym sensie płatne?

Dlaczego portale Facebook i Instagram wprowadzają system subskrypcji?
Dlaczego portale Facebook i Instagram wprowadzają system subskrypcji?

Zarząd Meta w swoim oficjalnym oświadczeniu, w którym to przedstawił decyzję na temat wprowadzenia systemu subskrypcji na swoich najpopularniejszych portalach społecznościowych podał także powód podjęcia tej decyzji, która, przypomnijmy, dotyczy tylko państw znajdujących się w Europie. Według różnych doniesień wprowadzenie subskrypcji jest odpowiedzią na rosnące regulacje dotyczące sposobu gromadzenia i wykorzystywania danych użytkowników portali społecznościowych w Europie. Meta w swoim wyjaśnieniu odwołuje się do stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z lipca tego roku, w którym to padła sugestia, że firmy obsługujące portale społecznościowe powinny rozważyć wprowadzenie alternatywnej usługi, która w razie potrzeby mogłaby być płatna.

W jaki sposób Meta wykorzystuje dane użytkowników korzystających z ich portali za darmo?

Osoby, które zdecydują się na zakup subskrypcji na portalach Facebook i Instagram nie będą musiały już użerać się z natarczywymi i liczny reklamami. Jednakże, prawdopodobnie zdecydowana większość użytkowników tych portali nie zainteresuje się tą usługą i w dalszym ciągu będzie korzystać z Facebooka i Instagrama za darmo akceptując reklamy, z którymi miała od zawsze do czynienia. Natomiast osoby te, będą musiały udzielić dodatkowych pozwoleń na gromadzenie danych potrzebnych do personalizacji wyświetlanych im reklam, zatem, jakie dokładnie dane o nas będzie zbierał Facebook i Instagram?

W tym kontekście zbyt wiele się nie zmieniło, gdyż od wielu lat, korzystając z praktycznie każdej strony internetowej, zgadzamy się na śledzenie różnych danych demograficznych. Reklamodawców interesują między innymi nasz wiek, płeć, poziom wykształcenia, a także stan zatrudnienia. Oprócz tego stale monitorowane są nasze zachowania w sieci dotyczące naszych zainteresowań, związanych z polubieniami i interakcjami z konkretnymi stronami na Facebooku czy Instagramie.

W jaki sposób Meta wykorzystuje dane użytkowników korzystających z ich portali za darmo?
W jaki sposób Meta wykorzystuje dane użytkowników korzystających z ich portali za darmo?

Wszystko to jest gromadzone i analizowane w celu targetowania reklam, które wyświetlają się nam w spersonalizowany sposób. Im więcej danych o sobie i o swoich zainteresowaniach zostawiamy w Interenecie, w tym na portalach takich jak Facebook i Instagram, tym bardziej dostosowane do nas są reklamy wyświetlane nam na tych portalach. W związku z tym, jeżeli nie zdecydujemy się na subskrypcję, nasze dane będą w dalszym ciągu agregowane i analizowane, aby jak najdokładniej stworzyć nasz, spersonalizowany profil reklamowy.

Podsumowanie

Podsumowując, system subskrypcyjny w Europie na portalach Facebook i Instagram stał się faktem, jednakże nie zmienia to zbyt wiele dla osób, które chcą korzystać z tych serwisów tak samo jak wcześniej. Portale społecznościowe obsługiwane przez firmę Meta w dalszym ciągu pozostają bezpłatne i tak samo jak do tej pory, będą one gromadziły masę informacji na temat każdego użytkownika, który nie zdecyduje się na wykupienie dosyć drogiej subskrypcji.

Jednakże, można powiedzieć, że każdy z nas, kto korzysta z Facebooka i Instagrama bez opłat, został indywidualnie poinformowany o tym, że musi zgodzić się na sprecyzowane warunki śledzenia, które cały czas się rozwijają. Natomiast nie wiadomo, jakie regulacje w przyszłości wprowadzi Unia Europejska. Kto wie czy w związku z nowymi przepisami, za jakiś czas Meta nie zdecyduje się na wprowadzenie opłat dla każdego użytkownika. Na szczęście na ten moment nie musimy się tym martwić i w spokoju możemy korzystać z naszych ulubionych portali społecznościowych za darmo.

Przeczytaj koniecznie:

Total
0
Shares
Total
0
Share